Finanse tak jak nasze ciało mogą być zdrowe lub chore. Rozumienie roli pieniądza jest w dzisiejszym świecie konieczne, aby skutecznie funkcjonować i być szczęśliwym.
Proponuję trzy pytania:
1) Czy uważam, że gdybym miał więcej pieniędzy, to moje problemy by zniknęły?
2) Czy zawsze brakuje mi pieniędzy?
3) Czy uważam, że im większe pieniądze, tym większe poczucie szczęścia?
Jeśli wszystkie odpowiedzi brzmią twierdząco, to twoje finanse nie są zdrowe. Dlaczego?
ad.1. Problemy, które mamy w życiu, po pierwsze, pojawiają się ze względu na sposób myślenia, a po drugie istnieją zawsze, aby nas czegoś nauczyć. Pieniądze mogą zapchać jedną dziurę. Ale dziura to efekt czegoś, a nie przyczyna. Dlatego jeśli przyczyna problemu zostaje, to za chwilę pojawi się kolejna, większa dziura. Biedak martwi się czy uzbiera na chleb, a bogaty martwi się czy uzbiera na mercedesa. Jak widzisz obaj się martwią, tylko zmienia się przedmiot. Problemy znikają dzięki pieniądzom? Tak. I jednocześnie pojawiają się nowe 🙂 Zamiast zapychać problemy, co większość z nas stara się usilnie czynić, należy je zrozumieć. Problemy wracają w różnych formach dopóki nie zostaną Naprawdę zrozumiane.
ad.2. Jeśli brakuje Ci pieniędzy teraz, to będzie Ci ich też brakować jak będziesz miał ich więcej. Najprawdopodobniej stanie się tak ze względu na dwie kwestie. Po pierwsze lubimy podwyższać swoje standardy i szybko przyzwyczajamy się do wygody. Po drugie nie chodzi o ilość, ale o nawyki wydawania. Jeśli zarabiasz 10 tys. i wydajesz 10 tys., to na koniec miesiąca masz takie samo zero jak ten co zarabia tysiąc i wydaje tysiąc. Wymyślone potrzeby zawsze się znajdą, szczególnie w konsumpcyjnym społeczeństwie. I będą się znajdowały bez końca, dopóki się nie obudzisz 🙂
ad.3. Im większe pieniądze tym większe szczęście? Według badań pieniądze mają wpływ na szczęście zaledwie do jakiegoś poziomu zarobków. Później zaczynają spełniać odwrotną rolę, a stają się problemem. Oczywiście nie zawsze, bo jeśli używasz ich świadomie i jesteś przygotowany na zarządzanie ich energią, to są one wspaniałym narzędziem. Niemniej w większości życiowych kontekstów nie potrzebujemy ani grosza, żeby doświadczać szczęścia. Natomiast zwycięzcy wielkich loterii często kończą z nałogami i chorobami psychicznymi, bo nie udźwignęli czegoś, na co nie byli mentalnie przygotowani.
… i na zakończenie …
Dwie zasady zarządzania finansami, które konsekwentnie stosuję:
Zasada 1: Nigdy nie marnuj pieniędzy!
Zasada 2: Zawsze pamiętaj o zasadzie pierwszej!
Dbaj o zdrowie finansowe, kształtuj zdrowe nawyki, miej świadomość ile pieniędzy naprawdę potrzebujesz do szczęśliwego życia 🙂
PolecaM 🙂