Znalazłem w sieci świetny pomysł na inne podejście do zmian na nowy rok. Polega ono na wyborze trzech najważniejszych słów na nadchodzący rok. Trzech słów, które będą głównym przewodnikiem, elementem nadającym rytm i budzikiem kierującym uwagę.
Te słowa to nie konkretne cele, ani plany, ale ich zadaniem jest wspieranie wszystkich celów i planów. Mają też być skojarzeniem, przywracającym na właściwy tor, za każdym razem gdy pojawia się chaos, konsternacja, niejasność.
Jak je znaleźć? Po pierwsze chodzi o słowa, które działają jako bodźce– do działania albo do braku działania (jeśli chcemy z czegoś zrezygnować). Może to być czasownik (czytać), przedmiot (motor), cecha (otwartość) albo nawet własny neologizm (niegdybalność). Po drugie warto znaleźć słowo, które obejmie swoim zasięgiem maksymalnie dużą część obszarów życia– aby upiec wiele pieczeni na jednym ogniu.
Na przykład zamiast słowa bieganie, może to być hasło aktywny– w ten sposób zasięg jest większy i może obejmować poza bieganiem każdy inny sport, wchodzenie po schodach zamiast wjeżdżania windą, wychodzenie z inicjatywą, podejmowanie działania jako pierwszy, szukanie możliwości biznesowych, podróżowanie i poznawanie. Zamiast słowa dieta może to być na przykład słowo zielony. W ten sposób mamy skojarzenie z naturalnym jedzeniem, warzywami, przyrodą, dawaniem sobie zielonego światła, nadzieją, ekologią, wzrostem.
No dobrze to jakie są moje trzy słowa na 2015? Ułożyłem je w akronim GOL: Grunt, Otwarte, Laser. A co obejmują?
1. Grunt. To słowo ma dla mnie co najmniej dwa skojarzenia. Pierwsze to uziemienie. Oznacza ono sprowadzanie do konkretów tego, co normalnie bardzo mi się rozjeżdżało- wizje, marzenia, bujanie w obłokach, niejasne hasła, ogólne stwierdzenia, nadmierne myślenie, oderwanie od rzeczywistości. Potrzebuję być bardziej na Ziemi. Chcę doprecyzować swoją misję, wizję i wartości, umieć jasno zdefiniować czym się zajmuję, robić też rzeczy typowo przyziemne- jeździć motorem, chodzić na siłownię, robić biznesy. Po drugie to słowo kojarzy mi się z podstawami, fundamentami, o których zawsze warto pamiętać i do których warto jak najczęściej wracać. A więc pytania, które będę sobie najczęściej zadawał to: co konkretnie? jak konkretnie? co jest tu fundamentalne? Grunt jest konkretny. Grunt to podstawa 🙂
2. Otwarte. Każda tabliczka z takim napisem na drzwiach sklepów czy knajpek będzie mi przypominać o przesłaniu mojego drugiego słowa. Otwarte serce do zrozumienia innych ludzi. Otwarte serce do odważnego podejmowania działań. Otwarte serce do budowania głębszych relacji. Otwarty umysł, który nie ocenia i nie robi setek założeń. Otwartość na zmianę planów, gdy sytuacja tego wymaga. Otwartość akceptująca możliwość bycia zranionym i odrzuconym. Otwartość na zwiększenie zakresu swoich marzeń. Otwartość na trudne emocje i procesy. Otwartość na bezwarunkową uczciwość w stosunku do siebie. Otwartość na zasługiwanie na wszystko co najlepsze. Otwartość na porażki. Otwartość na sukcesy.
3. Laser. To symbol maksymalnego skupienia, które prowadzi do niezwykłej skuteczności. Skupienie się na bardzo małym wycinku, ale z całą mocą. Ten symbol będzie mi przypominał o tym, że najlepiej pracuje mi się w sesjach 60 albo 90 minut- idealnie w zupełnej ciszy i w odcięciu od wszelkich przeszkadzających bodźców. Skupienie to wielka siła i w krótkim czasie można wykonać bardzo dużo jeśli jest ono nieprzerwane. Niestety każde przerwanie skutkuje tym, że potrzebujemy około 11 minut, żeby znowu wrócić do idealnego skupienia. Chcę robić mniej, ale lepiej. Chcę pracować mniej, ale efektywniej. To dla mnie też symbol mówienia nie wszystkiemu co nie jest zgodne z moim przedmiotem skupienia (to będzie trudna część). Rezygnowanie z nieefektywnych działań i delegowanie tych, którymi nie muszę się osobiście zajmować. To też symbol szukania dźwigni, czyli mądrej pracy- bo ludzie sukcesu nie pracują więcej (wszyscy mamy tyle samo czasu), ale pracują mądrzej.
Poleciłem to ćwiczenie jednemu ze znajomych. Jego trzy słowa to kontrakty, aktywność i dyscyplina. Wiesz już jak to zrobić, masz konkretny przykład, więc do dzieła! Teraz Twoja kolej:
1. ………. (słowo) ……… (znaczenie)
2. ……… (słowo) ……… (znaczenie)
3. ……… (słowo) ……… (znaczenie)