Matematyka Szczęścia

Wśród czterech podstawowych działań matematycznych- dodawania, odejmowania, dzielenia i mnożenia- obecne czasy sprzyjają bardzo dodawaniu i mnożeniu kolejnych elementów.

“Kup to, dodaj tamto, pomnóż ilość wszystkiego co masz”. Ten kierunek jest dobry i jednocześnie … szalony. Bo gdy zawsze można coś dodać, to też nigdy nie jest wystarczająco.

Tymczasem WYSTARCZAJĄCO jest być może najważniejszym konceptem w drodze do Szczęścia.

Gdy zadałem sobie pytanie co oznacza dla mnie wystarczająco, nie wiedziałem co odpowiedzieć. Zawsze łączyłem je z pojęciami: “jeszcze trochę, więcej, teraz jest za mało”. Szybko ujrzałem, że:

Najważniejsze działanie matematyczne w naszym życiu to odejmowanie. Zostawia ono tylko esencję- to, co najważniejsze.

Czasem, aby ruszyć z miejsca nie wystarczy czegoś dodać. Gdy jesteśmy zbyt zajęci osiąganiem i dodawaniem kolejnych elementów, możemy po drodze nie zauważyć, że być może wcale nie potrzebujemy więcej, ale potrzebujemy … mniej.

Idea rozwoju nie idącego DO czegoś, ale OD czegoś, zmieniła moje życie w bardzo dużym stopniu. “Rozwój od” to metaforyczne zrzucenie balastu z lecącego balonu, lub też zwolnienie hamulca ręcznego w samochodzie. Przybiera postać:

  •  oduczania się
  •  kwestionowania
  •  oczyszczania się
  •  pozbywania się

niekorzystnych schematów myślowych, nawyków, zachowań, przekonań, przedmiotów czy potrzeb.

Istnieje wiele klasyfikacji ludzkich potrzeb. Dla mnie ostatnio najważniejszą był podział potrzeb na dwie grupy: potrzeby naturalne i wymyślone.

Gdy widzę, że potrzeba jest wymyślona, zadaję sobie dwa pytania:

czy ta potrzeba służy szlachetnemu celowi?

czy ta potrzeba czyni życie prostszym czy bardziej skomplikowanym?

Usuwając oczekiwania, fałszywe potrzeby i cele, powstałą przestrzeń można zapełnić tym, co naturalne, potrzebne i piękne.

Skutkiem tysiąca wymyślonych potrzeb jest konieczność pracowania znacznie dłużej. Natomiast Matematyka Szczęścia pokazuje, że:

  • Mniej potrzeb = mniej wydatków = mniej pracy = mniej presji  = więcej zabawy = więcej spokoju
  • Mniej przedmiotów = mniej czyszczenia = mniej kosztów utrzymania = mniej kosztów przechowywania

Perfekcję osiąga się wtedy, gdy nie można już nic odjąć, a nie dodać (Antoine de Saint-Exupéry)


Ten wpis został opublikowany w kategorii coaching, piękno, radość, szczęście, wolność. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz