Wśród czterech podstawowych działań matematycznych- dodawania, odejmowania, dzielenia i mnożenia- obecne czasy sprzyjają bardzo dodawaniu i mnożeniu kolejnych elementów.
“Kup to, dodaj tamto, pomnóż ilość wszystkiego co masz”. Ten kierunek jest dobry i jednocześnie … szalony. Bo gdy zawsze można coś dodać, to też nigdy nie jest wystarczająco.
Tymczasem WYSTARCZAJĄCO jest być może najważniejszym konceptem w drodze do Szczęścia.
Gdy zadałem sobie pytanie co oznacza dla mnie wystarczająco, nie wiedziałem co odpowiedzieć. Zawsze łączyłem je z pojęciami: “jeszcze trochę, więcej, teraz jest za mało”. Szybko ujrzałem, że:
Najważniejsze działanie matematyczne w naszym życiu to odejmowanie. Zostawia ono tylko esencję- to, co najważniejsze.
Czasem, aby ruszyć z miejsca nie wystarczy czegoś dodać. Gdy jesteśmy zbyt zajęci osiąganiem i dodawaniem kolejnych elementów, możemy po drodze nie zauważyć, że być może wcale nie potrzebujemy więcej, ale potrzebujemy … mniej.
Idea rozwoju nie idącego DO czegoś, ale OD czegoś, zmieniła moje życie w bardzo dużym stopniu. “Rozwój od” to metaforyczne zrzucenie balastu z lecącego balonu, lub też zwolnienie hamulca ręcznego w samochodzie. Przybiera postać:
- oduczania się
- kwestionowania
- oczyszczania się
- pozbywania się
niekorzystnych schematów myślowych, nawyków, zachowań, przekonań, przedmiotów czy potrzeb.
Istnieje wiele klasyfikacji ludzkich potrzeb. Dla mnie ostatnio najważniejszą był podział potrzeb na dwie grupy: potrzeby naturalne i wymyślone.
Gdy widzę, że potrzeba jest wymyślona, zadaję sobie dwa pytania:
– czy ta potrzeba służy szlachetnemu celowi?
– czy ta potrzeba czyni życie prostszym czy bardziej skomplikowanym?
Usuwając oczekiwania, fałszywe potrzeby i cele, powstałą przestrzeń można zapełnić tym, co naturalne, potrzebne i piękne.
Skutkiem tysiąca wymyślonych potrzeb jest konieczność pracowania znacznie dłużej. Natomiast Matematyka Szczęścia pokazuje, że:
- Mniej potrzeb = mniej wydatków = mniej pracy = mniej presji = więcej zabawy = więcej spokoju
- Mniej przedmiotów = mniej czyszczenia = mniej kosztów utrzymania = mniej kosztów przechowywania