Coaching– dynamicznie rozwijająca się dziedzina z branży human resources– w dużym stopniu jest sztuką zadawania dobrych pytań. Aby zostać profesjonalnym Coachem z międzynarodową certyfikacją, należy oprócz doświadczenia życiowego i zawodowego, przejść drogie szkolenia i serię egzaminów. Aby zostać Coachem dla samego siebie i ludzi wokół, wystarczy zacząć stosować proste pytania, których zadaniem jest zwiększanie naszej świadomości i odpowiedzialności, a także jasności naszych celów i strategii.
Poniżej 12 najważniejszych, najczęstszych i najbardziej konstruktywnych pytań, jakie potrafią wpłynąć pozytywnie na całe nasze Życie.
1. Czego chcę?
Czy wiesz czego chcesz? Jakie są Twoje cele, wartości i potrzeby? Co chcesz osiągnąć w najważniejszych dziedzinach swojego życia? Zdecydowana większość ludzi pomija ten element, rezygnując tym samym z realnego kreowania swojego życia. Często skupiamy się na tym, czego chcemy uniknąć, ale to wcale nie jest odpowiedź na pytanie: „czego chcę”. Jeśli nie wiesz czego chcesz, to jak możesz się tego dowiedzieć?
2. Jakie są moje wybory?
Co wybieram jako mój zawód, styl życia, hobby czy relacje? Jakie decyzje podejmuję? Czy te decyzje są moje czy raczej społeczeństwa- umysłu kolektywnego? Czy zdaję sobie sprawę, że decyzje które podejmuję dzisiaj, kształtują moją przyszłość?
3. Jakie założenia robię?
Czy moje założenia zachęcają mnie do pozytywnego działania? Czy masz świadomość swoich założeń? Czy te założenia mi służą? Zachęcam szczególnie do zapoznania się z założeniami NLP, Coachingu czy Huny i sprawdzeniu na ile są one spójne z Twoimi.
4. Za co jestem odpowiedzialny?
Czy mam realny wpływ na problem, który mnie nurtuje? Czy za bardzo wtrącam się w sprawy innych osób, zapominając o odpowiedzialności za swoje własne? Czy obwiniam Świat, Boga, Rzeczywistość, że nie idzie po mojej myśli? Czy mam odwagę brać odpowiedzialność za wszystko, co zależy ode mnie?
5. Jak spojrzeć na tą sprawę inaczej?
Punkt widzenia zależy od tego, gdzie posadzisz tyłek. Rozmawiając jakiś czas temu z jednym doświadczonym managerem, padły z jego strony następujące słowa: „jeśli miałbym Ci przekazać tylko jedną wskazówkę, to brzmiałaby ona: naucz się patrzeć z wielu perspektyw”. Do mistrzostwa tę umiejętność opanował Walt Disney, który decyzje w ważnych sprawach podejmował po integracji perspektyw: marzyciela, realisty i sceptyka.
6. Co myśli i czuje druga osoba, czego potrzebuje i chce?
Gdybyś na chwilę stał się swoim klientem, partnerem, przyjacielem. Słyszał jego uszami, widział jego oczami, czuł całym jego ciałem. Czego chce? Czego potrzebuje? Co czuje i jak myśli? Zmień pozycję percepcyjną, wciel się w rolę, a doświadczysz niesamowitych relacji, wyników i olśnień.
7. Czego unikam, czego mi brakuje?
Gdy jasno zdefiniujemy braki, możemy przystąpić do ich uzupełnienia. Warto wiedzieć czego nam brakuje i dobrze się z tym czuć, dlatego, że braki istnieją jedynie na poziomie umiejętności, wiedzy czy pewnych zasobów, a nie na poziomie Człowieka.
8. Czego mogę się nauczyć?
– od tej osoby, z tej sytuacji
Zanim odpowiesz nawykowo „niczego”, to przyjrzyj się dobrze jeszcze raz. Może lekcją będzie jedno zdanie lub słowo, może większa uważność lub cierpliwość?
– z tego błędu lub porażki
Błąd lub porażka to czysta informacja, z którą możemy zrobić dwie rzeczy:
– źle siebie ocenić, uznać się za ofiarę i zrezygnować z dalszych działań, albo
– wyciągnąć naukę i wprowadzić zmianę
Błąd to często najlepszy możliwy nauczyciel.
– z tego sukcesu
Sukces informuje nas o tym , co działa, co się sprawdza i dobrze funkcjonuje. Sukces może też zaślepiać- jest pułapką w momencie, gdy przestajemy się rozwijać.
9. Podjęcie jakich kroków ma największy sens?
Nadaktywność i chaotyczne działania są prawdopodobnie gorsze niż pasywność. Podejmowane kroki muszą bowiem mieć SENS- zbliżać nas do naszych celów, być ważne, efektywne i pełne znaczenia.
10. Jakie pytania powinienem zadać sobie i innym?
Dobre pytanie kieruje nas na właściwe tory, sprawia że szukamy naszych prawdziwych odpowiedzi, ustalamy kierunek skupienia, a także świadomie kreujemy filtry mentalne, sprzyjające osiąganiu pożądanych rezultatów.
11. Jak mogę doprowadzić do sytuacji wygrany-wygrany?
Zwycięzca robi tak, że to on wygrywa. Bohater robi tak, że wygrywają wszyscy. Wygrywanie kosztem innych, nie jest prawdziwym wygrywaniem. Ustalając cel lub strategię, warto przeanalizować ją pod kątem szeroko pojętej ekologii czy etyki.
12. Co jest możliwe?
To bardzo sensowne pytanie z dwóch względów. Po pierwsze to co jeszcze niedawno było niemożliwe, dzisiaj stało się standardem. Po drugie często słowo „niemożliwe” jest wymówką przed robieniem czegoś, co po prostu zabiera więcej czasu. Co jest realnie możliwe do zrobienia, wykonania, wprowadzenia?
Czy dwanaście pytań to dużo czy mało? Nie wiem, ale z całą pewnością jest to wystarczająca ilość, aby w znacznym stopniu poprawić jakość swojego życia. Stosowanie tych pytań wymaga odwagi. Są proste, ale bardzo skuteczne. Jak zawsze polecam zacząć od jednego małego kroku. Nie wierz mi, że warto. Sam sprawdź.
Pingback: Powinienem być inny | MUZYKA ŻYCIA