Jak pozbyć się przywiązania do racji

Na niedawnym szkoleniu coachingowym najbardziej doniosłym odkryciem było dla mnie ćwiczenie, które dotyczyło pracy z przekonaniami i tzw. zręczności językowej. Polegało ono na tym, aby najpierw przedstawić coś, w co wierzymy i co popieramy. Później mieliśmy używać w praktyce językowych technik, aby to stanowisko bronić. Gdy byliśmy zaangażowani w proces, wtedy trener powiedział:

“ok, a teraz zamieńcie się miejscami i rolami- zacznijcie bronić stanowiska drugiej strony”

Po chwilowej konfuzji, zaangażowałem się w rzetelne wspieranie poglądu, który jeszcze przed chwilą był nie do zaakceptowania. I … po prostu wybuchłem śmiechem 🙂

Zmienialiśmy się tak kilka razy, aż w pewnym momencie zdałem sobie sprawę, jakie to zabawne 🙂

Z perspektywy miesiąca najważniejsze wnioski to:

1.       Mogę zawsze zrozumieć drugą stronę- spoglądając na sytuację jej oczami (gdybym był nią, wierzyłbym w to samo, co ona), a wtedy pojawia się akceptacja (nie winię już tej osoby, bo ją rozumiem).
2.       Mogę dokładnie poznać przeciwne poglądy, a przez to mieć dojrzalsze i całościowe, własne spojrzenie (mogę np. uniknąć obsesji czy fanatyzmu).
3.       Przekonania to tylko przekonania, a nie ostateczna, obiektywna prawda 🙂

Jak każda umiejętność wymaga to poćwiczenia (nie zawsze mi wychodzi 🙂 ).

Bardzo polecam, szczególnie gdy konflikt wisi w powietrzu 🙂 Zacznij bronić poglądów przeciwnych do swoich i … przygotuj się na salwę śmiechu 🙂

Ten wpis został opublikowany w kategorii coaching. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz