GREAT DREAM- 10 kluczy szczęśliwszego Życia

“Happiness is not something ready made. It comes from your own actions”. – Dalai Lama

Jak myślisz: czy prawdziwe szczęście ma przyczynę? Czy istnieje element, który byłby jednoznaczną przyczyną ludzkiego szczęścia? A może istnieje pigułka, albo magiczny guzik, które zapewnią nam dostęp do tego zjawiska?

Cóż prawdopodobnie na wszystkie z tych pytań odpowiedź brzmi: Nie. Z całą pewnością istnieją jednak działania, które bardziej niż cokolwiek innego sprzyjają rozwijaniu szczęścia i doświadczaniu go jako życiowego standardu. Praktykowanie każdego z poniższych elementów przybliża nas do naturalnego szczęścia.

W ostatnich latach, wraz z dynamicznym rozwojem Psychologii Pozytywnej poświęcono setki badań na dwie kwestie dotyczące szczęścia:

– jak zmierzyć poziom szczęścia

– jakie czynniki najbardziej wpływają na nasze szczęście

Oto sekret szczęścia oparty o liczne badania, doświadczenia i eksperymenty. Sekret, który nie jest sekretem, bo prawdopodobnie z każdą z poniższych perspektyw spotkałeś się na jakimś etapie swojego życia.

1. Dawanie, dzielenie się

Dawanie i hojność uruchamiają w nas samych mechanizm nagrody. Dając komuś w prezencie nie tylko coś materialnego, ale nade wszystko swój czas i energię, jednocześnie zapewniasz sobie dobre samopoczucie i spełnienie. Altruizm okazuje się być pozytywnym egoizmem.

2. Tworzenie relacji

Czy wyobrażasz sobie szczęśliwe życie oparte na alienacji, osamotnieniu, oddzieleniu? Czy jeśli przywołujesz w myślach najszczęśliwsze chwile swojego życia, to były to momenty kiedy byłeś sam, czy z innymi ludźmi? Jakikolwiek typ relacji mamy tu na myśli- partnerstwo, związek, zespół, przyjaźń czy znajomości powierzchowne- to nie ma wątpliwości: ludzie są stworzeni do cieszenia się wzajemnym towarzystwem.

3. Ćwiczenia fizyczne

W zdrowym ciele … szczęśliwy człowiek. Umysł i ciało nie są oddzielone. Są jednym systemem. Ruch, oddech, odpoczynek, wysiłek- wszystko wpływa na siebie. Twoje ciało może być znakomitym środkiem do szczęśliwszego życia, jeśli dasz mu prezent w postaci ćwiczeń.

4. Uważność, obecność

Zatrzymaj się teraz! Zauważ, że jesteś tutaj, czytasz ten tekst. Usłysz dźwięki, które dobiegają z różnych stron, poczuj swoje ciało, rytm swojego serca. Spójrz na przedmioty, które Cię otaczają- jakie mają kształty i kolory. Czy na co dzień zauważasz świat wokół, czy pędzisz przez niego przebywając we własnej głowie. Szczęście jest w teraźniejszości.

5. Ciągły rozwój

Niektórzy twierdzą, że najważniejszy w każdej firmie jest dział sprzedaży. Ja uważam, że o wiele ważniejszy jest dział Rozwoju. Żyć oznacza tyle, co ciągle się rozwijać- a to oznacza gotowość do bycia uczniem, otwartość na wiedzę i umiejętności, a także świętą ciekawość.

6. Cele, kierunek

Czy możesz trafić w dziesiątkę, jeśli nie wiesz, gdzie jest tarcza? Jeśli nie wiesz czego chcesz, to czy możesz cokolwiek świadomie osiągnąć? Umiejętne stawianie sobie spójnych celów, jest najważniejszym przesłaniem psychologii sukcesu i osiągnięć. Autentyczny cel, to ten, który uruchamia w Tobie działanie- tylko wtedy technologia osiągania celów i metody ich realizacji, są uzasadnione. Może już czas na pytanie: jakie są moje prawdziwe cele?

7. Siła, sprężystość, elastyczność, adaptacja

Czy zawsze będzie po Twojej myśli? Chciałbyś. Dobrze wiesz, że nie. Ale niezależnie od tego zawsze może być szczęśliwie, jeśli potraktujesz przeciwności i zderzenia, jako lekcje życia, które czynią Cię silniejszym. Zmiany i tak zachodzą, ludzie i tak mają swoje opinie, kryzysy i tak się pojawiają. Pytanie co z tym zrobimy. Możemy się buntować i być ofiarami, albo zrozumieć, że wszystko wydarza się po coś i być wdzięcznym nawet za „niewdzięczności”.

8. Pozytywne nastawienie

To czy widzisz połowę szklanki pełną czy pustą, nie zmienia nic w rzeczywistości. Ale zmienia mnóstwo jeśli chodzi o Twoje emocje. Emocje mają to do siebie, że po pierwsze filtrują nasze codzienne wybory, a po drugie w dużym stopniu zostają w ciele, kształtując nasze zdrowie. Wybieraj i umieraj, albo wybieraj i Żyj! Jaka jest Twoja szklanka?

9. Samoakceptacja

Najważniejsza relacja, jaką posiadamy to relacja z samym sobą. Czy akceptujesz siebie w pełni- ze swoim wyglądem, nawykami, umiejętnościami, wiedzą? Czy jesteś swoim najlepszym przyjacielem? Kiedy ostatni raz powiedziałeś sobie: kocham Cię?

10.  Znaczenie i misja

Poczucie sensu i spełnienia bardzo ciężko znaleźć za pomocą przyjemności i hedonizmu. One szybko stają się zbyt małe i pozostawiają niedosyt. Jest jednak typ działania, a raczej sposób życia, który wymyka się takim powierzchownym kategoriom- to życie oparte na swojej misji, powołaniu. To sposób życia, który przynosi dużą wartość innym ludziom, jeśli nie bezpośrednio, to przynajmniej w postaci inspiracji. Realizacja swojej misji życiowej może polegać zarówno na zaangażowaniu się w przedsięwzięcia ogólnoświatowe, jak i na byciu dobrym szewcem, który wkłada miłość w robienie wspaniałych butów. Jak możesz żyć, aby przynosić wartość innym ludziom?

Powyższy dekalog szczęścia jest do wprowadzenia od zaraz. Jeśli uważasz, że nie działa, to zadaj sobie pytanie czy rzeczywiście sprawdziłeś wszystkie te strategie na sobie. Możesz podnieść poziom swojego szczęścia przez wprowadzania małych zmian- najlepiej jedna rzecz naraz, zaczynając nawet od drobnostki, w postaci ustalenia jednego celu na dzień.

Powodzenia!

Ten wpis został opublikowany w kategorii coaching, Inspiracje, nauka, odpowiedzialność, piękno, szczęście. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz