Co Cię naprawdę powstrzymuje?

Grupa studentów college’u błagała powieściopisarza Sinclaira Lewisa o wykład, wyjaśniając, że wszyscy oni mają zostać pisarzami. Lewis zaczął od słów: „Ilu z was naprawdę zamierza być pisarzami?” Podniosły się wszystkie ręce. „W takim przypadku, nie ma sensu, żebym mówił. Dam wam radę: idźcie do domu i piszcie, piszcie, piszcie…”. To mówiąc, wsadził notatki z powrotem do kieszeni i wyszedł z pokoju.

Jeśli naprawdę chcesz coś robić, to nic nie powstrzyma Cię przed postawieniem pierwszego kroku i przed trwaniem w robieniu tego, co kochasz.

Metafory i opowieści to magiczny kod dostępu do naszego wnętrza. Znakomicie odzwierciedlają przekaz, który mówiony wprost jest czasami blokowany. Z tego względu są one niezwykłym narzędziem terapeutycznym i coachingowym. I właśnie z tego względu zostawiam Cię dzisiaj z jeszcze jedną opowieścią, apropos jednych z najważniejszych wg mnie pytań w życiu: Czego chcę, jak mogę to osiągnąć. Powodzenia!

Pewien uczeń zwrócił się do swego mistrza ze słowami: „proszę naucz mnie jak zdobyć mądrość”. Oboje udali się więc na popołudniowy spacer nad rzekę i gdy byli już nad jej brzegiem, mistrz chwycił mocno głowę ucznia i siłą włożył ją pod wodę. Po dłuższej chwili konsternacji uczeń zaczął się szamotać i wyrywać, ale mistrz mocno trzymał dalej. Spanikowany uczeń zebrał więc w sobie wszystkie siły i ledwo dychając wyrwał się na brzeg. Gdy złapał oddech, z wielką pretensją zwrócił się do mistrza: „dlaczego chciałeś mnie utopić?”. Ten jednak zamiast odpowiedzieć na źle zadane pytanie ze spokojem powiedział: „Jeśli pragniesz mądrości tak bardzo, jak pragnąłeś powietrza, to nic Cię nie powstrzyma przed jej zdobyciem”.

Ten wpis został opublikowany w kategorii misja, odpowiedzialność, rozwój. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz