Jeśli zastanawiałeś się kiedyś ile możesz zyskać opanowując języki obce, to dzisiaj dzielę się moim spojrzeniem na korzyści bycia poliglotą. Są to pożytki zarówno o wymiarze zewnętrznym i materialnym, jak i te, które tworzą nasze bogactwo wewnętrzne. Co zyskasz?
1. Dostęp do nowej wiedzy
Nie ma możliwości przetłumaczenia wszystkich wartościowych materiałów na wszystkie języki- nowa wiedza powstaje tak szybko, że nie byłoby to wykonalne. Materiały przetłumaczone na język polski, to tylko mała część z tego, co czeka na Ciebie w innych językach, a szczególnie w angielskim. To także szansa na śledzenie trendów zachodnich i wprowadzanie innowacji wcześniej niż inni.
2. Rozwój pewności siebie
Pewność siebie w komunikacji to umiejętność, która najłatwiej i najszybciej powstaje w działaniu. Każdy mały sukces komunikacyjny może dodawać nam sił do dalszego rozwoju i budować prawdziwe, naturalne poczucie, że jesteśmy zdolni do osiągania wspaniałych rzeczy.
3. Zwiększenie świadomości używanych słów
Komunikując się w kilku językach zauważamy, że słowa mają siłę. Słowa wpływają na nasze procesy myślowe, dialogi wewnętrzne, obrazy tworzone w naszych głowach. Im większy zasób słownictwa, tym większe możliwości świadomej komunikacji.
4. Otwarcie się na ludzi
To chyba najważniejsza korzyść nauki języków i jednocześnie najbardziej radosna. Język to człowiek, a człowiek to język- więc otwierając się na lingwistykę, otwieramy się jednocześnie na Ludzi.
5. Lepsza praca i zarobki
Lepsza praca to nie tylko lepsze pieniądze, ale nade wszystko większy poziom wewnętrznej satysfakcji, który jest efektem wykorzystywania swojego potencjału. Finanse są efektem ubocznym takiej pracy. Badania zrobione kilka lat temu wskazują jednoznacznie, że poligloci wykorzystujący umiejętności językowe na co dzień, zarabiają nawet trzy razy więcej.
6. Samopoznanie
Jedno z najważniejszych pojęć w rozwoju osobistym. Mówienie w języku obcym to element, który jest dostrzegalny na zewnątrz, jednak przy jego skutecznym opanowywaniu niezbędne jest wniknięcie w siebie. Po drodze zdajemy sobie sprawę ze swoich przekonań, wartości, tożsamości, celów i motywacji. Warto odkrywać po co uczymy się języka, co jest dla nas ważne i kim możemy się stać dzięki nowej umiejętności.
7. Zwiększenie poziomu tolerancji
Poznawanie kolejnych języków, to w dużym stopniu szukanie wspólnych elementów. Szukanie podobieństw, a nie odmienności dotyczy nie tylko słów i konstrukcji językowych, ale nade wszystko poznawanych ludzi, z różnych ras i kultur. Elementy, które różnią się znacznie od naszych standardów mogą nas początkowo irytować. Są jednak niezwykłą szansą na naukę tolerancji i poznanie mentalności rodzimych użytkowników języka jako nierozerwalnej części systemu komunikacyjnego, jakim jest język.
8. Zdrowie psychiczne
Zdrowiu psychicznemu sprzyjają takie działania jak: otwartość, poznawanie, próbowanie, ciągła nauka, dystans do popełnianych błędów. Wszystkie te elementy towarzyszą nauce języków obcych. Oczywiście pod warunkiem, że sam proces nauki jest zdrowy, a nie obsesyjny. Pamiętaj, że tu nie chodzi o wyścigi, ale o radość podróży.
9. Podróże zagraniczne
Jedną z lepszych rzeczy, jakie możesz zrobić przed wyjazdem na zagraniczne wakacje, jest opanowanie języka kraju, do którego jedziesz, nawet jeśli miałoby to być kilka słów czy zdań. Miejscowi mieszkańcy doceniają Twój wysiłek, spoglądają z większą sympatią i bardzo często pomogą Ci w dalszym rozwoju umiejętności. Każdy mały sukces językowy zachęca do dalszej nauki. Zacznij od małego i ciesz się każdym kolejnym krokiem.
10. Niezależność
To prawda- zawsze możesz wynająć tłumacza albo po prostu skorzystać z translatora online- ale na dłuższą metę jest to kłopotliwe. Wolność, która towarzyszy pewności, że mogę porozumieć się bez problemów, z każdym native speakerem, jest bezcenna. Podróże nabierają innego wymiaru, gdy możesz czuć się komunikacyjnie wolny.
Czy korzyści ze znajomości języków jest 10? Nie. Są ich setki, a tutaj wspominam tylko o najważniejszych dla mnie. Zachęcam Cię do odkrywania swoich. Ja wiem, że warto. A Ty?
¡Saludos!