‘DOŚWIADCZAĆ’ jest wszystkim!

teatr

„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj” Mark Twain

Wiedzę o świecie można zdobyć tylko w świecie, nie w domu.

Można czytać o czymś w gazecie, oglądać program w telewizji, słuchać opowieści innych ludzi, ale żadna z tych czynności nie równa się doświadczaniu czegoś samemu.

Właśnie wróciłem z rocznego pobytu w południowej części Niemiec, gdzie przez kilkanaście miesięcy poznałem wielu ludzi z całego świata. Różne języki, mentalności, stopień otwartości na innych, formy ekspresji. Przeżywałem momenty, których na pewno nigdy nie zapomnę i emocje, które trudno mi wyrazić słowami.

Są chwile, które pozwalają człowiekowi sięgnąć do głębi i uświadomić mu co jest w życiu ważne. W chwili odjazdu nie żałowałem niczego, czego się podjąłem. Myślałem raczej, że mogłem częściej odwiedzać moich przyjaciół, naprawdę z nimi rozmawiać, zamiast rzucać zdawkowe „hallo, wie geht’s” odwiedzić więcej pięknych miejsc, ugotować więcej wspólnych obiadów, obejrzeć wspólnie więcej wschodów słońca.

Jedną z ciekawszych aktywności w trakcie mojego pobytu była gra w przedstawieniach teatralnych grupy zagranicznych studentów z całego świata. Gra aktorska nie była tu najważniejsza, bo wszyscy byliśmy amatorami. Ważne było przesłanie, które oparliśmy na powyższym cytacie Marka Twaina, a sztuka nosiła nazwę „teraz albo nigdy”. Oto kilka sztandarowych sentencji:

Odwaga to nie brak strachu, tylko wiedza, że są rzeczy ważniejsze niż strach.

Zawsze warto próbować- nieważne jaki będzie rezultat. Jeśli nie spróbujesz, nigdy się nie dowiesz.

Nieważne co było, zostaw przeszłość tam, gdzie jej miejsce i wejdź z całą świeżością w teraźniejszość.

Każdą drogą przechodzisz tylko jeden raz. Idź więc mądrze, bo szanse nie będą na Ciebie czekać w nieskończoność.

Każda chwila Twojego życia zdarza się tylko raz. Nie czekaj!

Nie mogę znaleźć określenia na uczucie, które było moim udziałem w momencie, gdy hasło „teraz albo nigdy” padało w jedenastu różnych językach. Jedyną drogą do zrozumienia pewnych rzeczy jest ich przeżycie.

I jeszcze jedno: mądrość człowieka nie jest proporcjonalna do jego doświadczenia, lecz do umiejętności doświadczania, bo rzeka życia płynie cały czas dalej.

Pozdrawiam

Ten wpis został opublikowany w kategorii piękno, radość, rozwój, szczęście. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz